1. Slovo wellness se používá už od 16. století.
Wellness se u nás poprvé objevilo v 90. letech, kdy naše hranice překročilo mnoho zahraničních novinek. Nejedná se však o úplný novotvar, jak by si mohli mnozí myslet, přestože i rodilým mluvčím toto slovo zní spíš jako gramatická chyba 1. První dochovaná zmínka o použití slova wellness je v osobní korespondenci z roku 1563, kdy se adresát ptal příjemce, jak se daří jeho dceři, která byla v nedávné době nemocná 2.
2. Člověk, který jako použil slovo wellness jako specifický termín byl statistik.
Muž, který stál u zrodu moderního wellness byl svým vzděláním lékař, jmenoval Halbert L. Dunn a většinu svého života strávil v pozici šéfa amerického Národního úřadu pro lékařskou statistiku (National Office of Vital Statistics). Hledal totiž termín, kterým by mohl popsat pozitivní aspekty zdraví, kterých mohou lidé dosáhnout, když se přestanou pouze vyhýbat nemocem. Dunn, který je považován za myšlenkového otce wellness hnutí, definoval wellness jako „Jednotný způsob fungování, které je zaměřeno na maximalizaci potenciálu, kterého je daný jedinec schopen.“ 3
3. V 70. letech jste museli hláskovat w-e-l-l-n-e-s-s, protože tomu nikdo nerozuměl
Přestože slovo wellness má v anglickém jazyce hluboké kořeny, nikdy nepatřilo do běžné slovní zásoby. Majitel prvního wellness centra na světě John Travis přiznal, že i on si nejprve myslel, že je toto slovo hloupé, a že se nikdy neujme. Údajně ho musel na počátku wellness hnutí v 70. letech hláskovat, když o wellness mluvil s někým po telefonu.
4. Hned 80. letech se z wellness ale stal hit, když se objevilo v celoamerické televizní show
Výše zmíněný John Travis nebyl jen majitelem prvního wellness centra na světě, ale hlavně člověkem, díky němuž Spojené státy poznaly wellness v 80. letech. On a jeho wellness centrum (a jeho klienti) byli předmětem známé televizní show 60 minutes v roce 1979, což wellness a myšlenkám, které se za ním skrývají, zajistilo popularitu a všeobecné přijetí wellness v americké populaci. Wellness se tak stalo módním pojmem.
Na prvních několik minut této show se můžete podívat zde.
5. Wisconsinská univerzita ve Stevens-Pointu byla první školou, kde jste mohli studovat wellness
Dnes můžete obory či kurzy, které mají přímo v názvu slovo wellness, nebo se obsahem učiva wellness přibližují, studovat v každém americkém státě. V roce 1979 jste nemohli. První akademickou půdou, na které se wellness zakořenilo, a to až do dnešních dnů, byla univerzita ve Stevens-Pointu, kde Bill Hettler založil americký Národní wellness institut (National Wellness Institut) a ještě téhož roku uspořádal první wellness konferenci. Ta je od té doby pořádána každý rok a letos se jí zúčastnilo přes 800 wellness odborníků z celého světa.
6. Wellness nenajdete v žádném překladovém slovníku.
Přestože wellness je dnes téměř všude – na vývěsních štítech většiny českých hotelů, v Americe je wellness značka kočičího krmiva, v žádném slovníku ho nenajdete. Přestože v odborné literatuře bývá jako synonymum pro wellness uváděno well-being a některé světové jazyky mají vlastní pojmy, které se významem wellness podobají, například německé “wohlbefinden”, ve slovníku je jako vzájemné překlady nenajdete. Wellness je prostě specifický a neuchopitelný termín.
7. Wellness nemá jednu obecně platnou definici
Nejen, že wellness nemá překlad d jiných jazyků, ani samotní wellness odborníci se nemohou shodnout, jak wellness definovat. Halbert Dunn, Johnh Travis i National Wellness Institut mají každý vlastní definici wellness. A podobně jsou na tom stovky dalších wellness odborníků a tomuto slovu tak dodnes schází jedna obecně platná a všemi přijatá definice.
Stanfordský výzkumný institut shrnul toto babylonské zmatení následovně: „Jsme si vědomi rozdílů různých definic wellness, v průběhu našeho výzkumu jsme však identifikovali několik společných bodů:
• Wellness je multidimenzionální.
• Wellness je holistické.
• Wellness se mění v čase a podél kontinua.
• Wellness je individuální, ale současně ovlivňované prostředím.
• Wellness je vlastní zodpovědnost.“4
8. V mnoha zemích je wellness synonymem lázní
Přestože wellness vzniklo jako model lidského zdraví založený na vlastní zodpovědnosti člověka za jeho zdraví, ve většině zemí mimo Spojené státy se slovo wellness stalo marketingovým označením neléčebných lázeňských pobytů, služeb hotelů a příjemných procedur. Toto pojetí je zejména v Evropě založeno na dlouhé lázeňské tradici v kombinaci s reklamními strategiemi, které nevyužívají veškerý potenciál, který může wellness provozovatelům hotelů, lázní či fitness center nabídnout.
Slovo wellness za posledních několik desetiletí ušlo dlouhou cestu od neznámého a divně znějícího slova až po slovo, které každý zná, ale nikdo mu nerozumí. Co si vy myslíte o wellness?