Kde v Česku studovat wellness?
Termín „wellness“ se často využívá jako označení všemožných „dobrých“ procedur, provozoven či myšlenek, takže někdy může být docela oříšek se v různých wellness kurzech a školeních zorientovat. Proto jsme pro vás vybrali několik ukázek akademických předmětů a oborů, na jejichž výuce se Český wellness institut podílí, a které svým absolventům předávají holistický přístup ke člověku a jeho zdraví.
WELLNESS PŘEDMĚTY NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ
Na Fakultě sportovních studií brněnské Masarykovy univerzity se wellness ve formě semestrálních kurzů vyučuje od roku 2015. Postupně se předměty se zaměřením na podporu zdraví a wellness koncept objevily na seznamech předmětů pro zahraniční studenty, poté se wellness v rámci předmětu Poradenství ve zdravém životním stylu dostalo ke studentům Aplikované kineziologie (oboru, který vzdělává odborníky sekundární prevence, která vede klienty a pacienty k uvědomování jejich kvality zdraví a péče o ni). Od roku 2018 pak bylo wellness na seznamu volitelných předmětů pro všechny studenty univerzity, kterým v rámci povinné tělesné výchovy pomáhá najít jejich vlastní zdravou cestu studiem, zvládnout zkouškový stres a studium si užít, nejen ho přežít.
A co o wellness kurzu říká jedna ze studentek?
„Wellness kurz bych určitě doporučila každému studentu MUNI, jelikož si myslím, že obsahuje spoustu zajímavých aspektů, které běžné denní programy lidí často postrádají. Pro vyčerpané studenty, jejichž obor je náročný bude určitě obsahovat spoustu cenných informací, jak se uvolnit nebo zlepšit svou životosprávu. Přínosný ale určitě bude pro všechny studenty, nejen ty vyčerpané. Myslím si totiž, že málokdo se přes den zastaví a vyhradí si alespoň půl hodinky pro sebe, kdy „nedělá nic“. Na mě to působilo jako výborný restart po náročném dni. Určitě by se některé znalosti, které tento kurz obsahuje, měly dál šířit mezi lidi. Wellness inventura také může pomoci jako výborná zpětná vazba, a určitě bych tento způsob zamyšlení doporučovala dále.“
Od roku 2020 bude nabídka předmětů pro studenty MUNI omezená, a to kvůli rodičovským povinnostem hlavní vyučující, ale wellness z půdy fakulty rozhodně nezmizí 😉 Studenti, sledujte Katalog předmětů v ISu.
WELLNESS JAKO OBOR STUDIA NA PALESTŘE
Wellness jako obor studia i výzkumu dlouhodobě rozvíjí Palestra, vysoká škola tělesné výchovy a sportu. Co dva roky pořádají mezinárodní vědeckou konferenci Wellness, zdraví a kvalita života, ( >> Pročtěte si sborníky a monografie z konferencí na tomto odkazu), a také vyučují bakalářský obor Sportovní a kondiční specialista se specializací wellness a magisterský obor Wellness specialista.
Jak vnímají a vyučují wellness na Palestře? (popis oboru)
Wellness se v posledních desetiletích poněkud chaoticky krystalizuje jako bouřlivě se rozvíjející oblast služeb pro stále blahobytněji žijící a civilizačními potížemi stíhanou populaci. Atraktivita spočívá v nabídkách vyšší kvality života a v souvislostech se stabilizací dobrého zdraví. Vzhledem k tomu, že jde o perspektivní oblast služeb, a že je i společensky prospěšné precizovat vědomosti lidí v této důležité oblasti a překonávat vyskytující se primitivní zjednodušení, nabízí Palestra komplexně pojímané vzdělávání v této, pro jednotlivce i pro společnost, důležité oblasti.
Vysoká škola tělesné výchovy a sportu Palestra (dále jen Palestra) pojímá studium wellness jako nástroj, který studentům přibližuje a ukazuje veškeré aspekty tzv. well-beingu. Well-being označila již v roce 1948 Světová zdravotnická organizace (WHO) za pojem definující zdraví a zdravý postoj člověk k životu. Český význam lze chápat jako osobní pohodu člověka v rovině tělesné (fyzické), psychické i sociální a přispívá k celkové kvalitě života a vitální spokojenosti. Je nutné uvést, že well-being je zcela individuální pro každého z nás a stanovit optimální všeobecnou hodnotu je nemožné. Jak pohlížet na osobní odlišnosti dané biologickou i kulturní evolucí člověka je předmětem studia wellness na Palestře.
Základní náhled do této oblasti zvyšování kvality života je předmětem bakalářského studia. Studenti magisterského studia na tyto základy navazují a zaměřují se více na individuální odlišnosti a rozšiřující aspekt využitelnosti v životě každého člověka jako nástroje pro kvalitní život. Snaha o změnu přístupu k životu a zdravější životní styl je prolnuta do všech oblastí tělesné výchovy a sportu i kinantropologie. Obor Wellness však nabízí celistvější náhled a studium nových cest ke spokojenému životu.
Wellness se za 60 let své existence rozvinul a vyústil do několika druhů (oblastí) wellness, které se navzájem prolínají ve svém zaměření na společný cíl, kterým je již zmiňovaný zdraví životní styl představující zdravého a vyrovnaného jedince.
Hlavní oblastí je exercise wellness, které prosazuje nutnost udržovat jedince v kondici prostřednictvím pohybu a cvičebních prvků, které zvyšují jeho adaptační možnosti a zároveň odpovídají principům postury a pohybu, determinovanými fylogenezí člověka. Dalšími oblastmi jsou například medical wellness, který je definován v balneologii a dietelogii, dále enviromental wellness (označován také naturwellness) určován pozitivními vlivy prostředí ve smyslu bio-psycho-klimatologickém, beauty wellness cílí na estetickou precizaci člověka kosmetickými, medicínskými a modifikačními přístupy a další.
Palestra se na základě svého zaměření a tradice hlásí především k exercise wellness, které v procentuálním měřítku představuje zhruba 60% zaměření studia. Nezanedbatelnou část tvoří poznatky z oblasti medical wellness (20%), které mají v řadě ohledů povahu východiskových poznatků. Vzhledem k denaturačním civilizačním trendům považuje škola za nutné věnovat se i otázkám environmental wellness (20%), jelikož sporty a pobyt v přírodě je žádoucí intenzivněji začlenit do životního stylu moderního člověka.
Kompetence absolventa wellness programu na Palestře
Získání základních poznatků o oblasti, aspektech a přednostech wellness. Dovednost koncipovat a realizovat badatelskou činnost zaměřenou na člověka jako součást postindustriální společnosti západního typu. Dovednost syntézy vědeckých poznatků z oblasti biologie, filozofie a sociálních věd, které se zaměřují na člověka, jako jedince, který je produktem biologické a kulturní evoluce.
Schopnost posoudit podmínky pro realizaci wellness služeb ve vybraném regionu, mikroregionu, městu obci či zařízení. Zanalyzovat a doporučit vhodný interiér a vybavení. Zpracovat koncepci wellness služeb včetně ekonomické a personální perspektivy. Připravit specifický wellness program s ohledem na věk, pohlaví, zdravotní stav a jiné specifické potřeby a požadavky klientů, a to jak pro jednotlivce či konkrétní skupiny;
Schopnost zpracovat návrh propagace regionu či zařízení s důrazem na nutnost udržovat jedince v kondici prostřednictvím pohybu a cvičení, které zvyšují adaptační možnosti člověka a cílí na zdravější populaci v daném regionu.
Poznatky a dovednosti získané při studiu se dají dobře využít v osobním životě a jsou východiskem i pro zajímavou profesní kariéru.
Zajímá vás více o studijních oborech na Palestře? Prostudujte si jejich webové stránky.
Víte o dalších vzdělávacích programech a kurzech, které podporují toto vnímání wellness? Napište nám o nich na info@ceskywellnessinstitut.cz.
Photo by Toa Heftiba on Unsplash.