Co je to vlastně wellness?

Co je to vlastně wellness? A jak žít náš život v souladu s principy wellness?

Wellness. První, co se většině lidem vybaví, jsou wellness centra, vířivky, sauny a masáže. A samozřejmě wellness pobyty v hotelech a lázních, kde se nabízí výše zmíněné procedury. Pokud slovo „wellness“ zadáte do Googlu, na nekonečných stránkách vám vyjedou odkazy s nabídkami wellness pobytů a služeb saunových center.

Wellness se zkrátka prezentuje hlavně jako péče o tělo. A s tím spojený relax. Po sauně či masáži se prostě svalíte na lehátko a odpočíváte.

Wellness je ale mnohem víc. Wellness se týká všech složek našeho bytí, nejen té fyzické. Český wellness institut definuje wellness jako „aktivní způsob života, díky němuž si lidé uvědomují a dělají rozhodnutí, která vedou ke spokojenější, šťastnější a zdravější existenci.“ V souladu s touto definicí má wellness 6 složek:

1. Fyzické wellness
Je lepší vybírat si potraviny a nápoje, které podporují zdraví než ty, které mu škodí.
Je lepší být fyzicky fit než ve špatné tělesné kondici.

2. Emoční wellness
Je lepší být si vědom vlastních pocitů, než je potlačovat.
Je lepší na život pohlížet pozitivně než negativně.

3. Intelektuální wellness
Je lepší dávat naší mysli intelektuální a kreativní výzvy než být nespokojený.
Je lepší zjistit podstatu problému a vybrat odpovídající řešení založené na dostupných informacích než čekat, strachovat se a potýkat se se závažnými problémy později.

4. Sociální wellness
Je lepší přispět k obecnému užitku naší komunity než myslet jen na sebe.
Je lepší žít v souladu s ostatními i naším životním prostředím než vytvářet konflikty.

5. Pracovní wellness
Je lepší vybrat si zaměstnání, které odpovídá našim hodnotám, zájmům a víře než to, které nás neuspokojuje a nebaví.
Je lepší rozvíjet funkční a užitečné dovednosti, když k tomu máme šanci, než zůstat pasivní a bez zájmu.

6. Duchovní wellness
Je lepší přemítat o životě a být tolerantní k víře ostatních než jejich myšlení a hodnoty odmítat.
Je lepší žít každý den v souladu s vlastními hodnotami a vírou než činit opak a cítit se neupřímně sám k sobě.

>> Popis jednotlivých složek wellness si můžete stáhnout v PDF dokumentu.

Přijde vám to celé příliš abstraktní/těžce použitelné v praxi? Že jsou to samé teorie? Učíte se nejlépe skrze příklady a příběhy?

Tak se na to podívejme více prakticky. Jak se v našem každodenním životě to tajemné slovo wellness projevuje?

Pro každého wellness znamená něco jiného.

Pro někoho to, že si zajde do sauny a do vířivky. Pro jiného je to masáž. Pro dalšího to, že má po dlouhé době konečně dovolenou…

Někdo potřebuje spíš vypnout hlavu, někdo si naopak fyzicky odpočinout, protože je denně v práci v pohybu. Spoustě lidem, kteří se živí „hlavou“ (mentální prací) anebo v práci zažívají stres, udělá dobře fyzická aktivita. Třeba natírání nábytku, práce na zahradě, rytí, debordelizace a vyhazování starých věcí a podobně. Nejlíp na čerstvém vzduchu, daleko od ruchu velkoměsta a jeho kanceláří.

Ten, kdo denně pracuje s lidmi, ve volnu většinou ocení chvíle samoty a klidu. I to je forma wellness: dát si to, co zrovna potřebuji. Dopřát si čas na sebe. A dělat cokoliv, co mi udělá radost. A nejlépe to, co mi udělá dobře na těle i na duši.

Pro zaneprázdněnou maminku malého dítěte může být nejlepší wellness káva s kamarádkou. Jen tak si popovídat. O nikoho na chvíli nepečovat. Užívat si to, že nic „nemusím“. „Prosímtě, hlavně mi vykládej něco, co se netýká dětí…“

Wellness je samozřejmě i čas jen a jen pro sebe. Sám/sama se sebou. Propojení se svým tělem. Se svým srdcem. Se svým středem/zdrojem. Jóga, meditace, soustředění se na svůj dech. Vyčistit hlavu a na nic nemyslet. Aspoň na chvíli…

Wellness je to, že si najdu fyzickou aktivitu, která mě baví a dělá mi radost a tu se snažím pravidelně praktikovat. Ne proto, že musím, ale protože chci. Protože mému tělu dělá dobře. A tím pádem i mé duši.

Wellness je to, že si uklidím kolem sebe i v sobě. Že třeba „vyházím“ některé nefunkční vztahy a propustím některé lidi ze svého života. Anebo se naopak rozhodnu, že chci věnovat více času a energie vztahům, na kterých mi opravdu záleží.

Wellness je umět odpočívat. V době neuvěřitelného tlaku na výkon a výsledky je to umění. Určitě znáte aspoň jednoho člověka, který neumí odpočívat. Neumí, anebo se nechce zastavit, a tak pořád jede naplno. K odpočinku ho donutí až nemoc. Ošklivá chřipka na 3 týdny, která mu nedovolí dělat vůbec nic. Antibiotika, postel, teplo a klid… A odpočinek byl konečně naordinován. Ale nebylo by lepší si ho dopřávat průběžně?

Wellness je to, že chodím do práce, která mě baví a naplňuje. Že se mi líbí prostředí, ve kterém pracuji, a vážím si lidí, se kterými v práci trávím svůj čas.

Wellness je schopnost dobře se poslouchat a vybrat si to, na co mám zrovna náladu. Co momentálně potřebuji. Čeho se mi nedostává? Čeho mám teď nadbytek? Potřebuji si vyčistit hlavu? Projít se a nadýchat se čerstvého vzduchu v lese? Pokud na tuto aktivitu nenajdu sparing partnera, můžu jít klidně sama. Naopak pokud třeba pracuji z domu a celé dny trávím sama, tak mě bude spíš lákat nějaká kolektivní aktivita.

Wellness je jít do kina s někým, s kým se cítím dobře, nejlépe na film, který mě pohladí na duši (rozuměj ne film, ze kterého budu mít 2 hodiny stažený žaludek a bude se mi dělat špatně z krve a násilí – takový si ani nevyberu, pokud vím, že mi nedělá dobře).

Wellness je i to, že se za sebe umím postavit a neobětuji se pro blaho ostatních, pokud to tak necítím. Že poslechnu sama sebe a řeknu ne, když je potřeba.

Wellness je i schopnost vytyčit si své hranice. Vůči ostatním i sama vůči sobě. Jinými slovy sebe-disciplína. Jít spát velmi brzy, když cítím velkou únavu. Nedat si alkohol, pokud mi nedělá dobře, i kdyby mě celý stůl kamarádů přesvědčoval o opaku. Nesníst celý dort na posezení. Dát si digitální detox, pokud se cítím přehlcená online světem.

Wellness znamená žít vyrovnaný život, ve kterém jsou aktivity, odpočinek a regenerace v rovnováze. Hledat balanc ve všem, co dělám. Ať už se jedná o rovnováhu mezi fyzickými a mentálními činnostmi, anebo mezi časem o samotě (a prostorem pro introspekci, v tichu, daleko od hluku a požadavků externího světa) a časem stráveným s ostatními.

Wellness je láska k tělu, láskyplná péče o něj. Láska k duši a péče o duši. Starost o to, jaké mám myšlenky a zda nemám přehlcenou mysl. Láska sám/sama k sobě. Wellness je vlastně láska k životu.

Každý z nás má před sebou úkol objevit to své vlastní wellness a způsoby, jakými si jej může dopřávat a pečovat o něj.

Co znamená wellness pro vás? Zapojte se do ankety, kterou hledáme „české wellness“.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nadšená masérka a jogínka, kterou baví práce s tělem, duší, myslí a jejich propojení. Zajímá se o wellness, osobní rozvoj, psychosomatiku a alternativní medicínu. V současné době nejvíce rozvíjí a prohlubuje svou jógovou praxi, meditace a práci s dechem. Ve volném čase ráda cestuje, chodí po horách, sportuje, čte a píše.

Číst o Petře můžete v Deníku divošky nebo se k jít namasírovat do Happy Body, Mind and Soul.

Petra Nedbálková

autorka článku